AMBASADOR BIZNESU WRAŻLIWEGO SPOŁECZNIE
Po raz pierwszy w historii konkursu zostały wręczone wyjątkowe wyróżnienia dla firm, które cechują się świadomym zaangażowaniem społecznym, będąc niewątpliwie wzorem do naśladowania i inspiracją dla biznesu. Trzy firmy zostały zaproszone do uczestnictwa w pracach Komisji Konkursu “Biznes Wrażliwy Społecznie” oraz do wspólnego rozwoju i promocji idei biznesu wrażliwego społecznie.
- MB – PNEUMATYKA SP. Z O.O.
- POLSKIE GÓRNICTWO NAFTOWE I GAZOWNICTWO SA WARSZAWA – ODDZIAŁ W ZIELONEJ GÓRZE
- SELA SP. Z O.O.
Kategoria: WSPÓLNA WARTOŚĆ
- KACZMAREK ELECTRIC S.A ; dobra praktyka: Organizacja Wyścigów pod nazwą Grand Prix Kaczmarek Electric MTB”.
Niezwykła historia – niezwykła firma. Warto zauważyć, że do konkursu „Biznes Wrażliwy Społecznie” firmę zgłosili pracownicy. Nie osoby zarządzające, nie marketingowcy – to właśnie pracownicy chcieli pochwalić się i pokazać, w jak wrażliwym miejscu pracują. I nie chodzi Nam o to, że w głównej siedzibie firmy na placu miejsce odnalazły zające. Firma na pierwszym miejscy stawia partnerstwo – i nie są to puste deklaracje a konkretne działania. Firma od 11 lat jest organizatorem i głównym sponsorem cyklicznej imprezy sportowej. W danym mieście ma lokalnych partnerów – władze i podmioty społeczne. Ale to nie wszystko – bo przy okazji organizacji zawodów realizowana jest akcja charytatywna pt. „Każdy zawodnik pomaga”. Od każdego wpisowego przeznaczana jest kwota pieniędzy na pomoc dla osoby potrzebującej z danej miejscowości lub okolicy. Po spotkaniu z firmą możemy powiedzieć, że zarząd i pracownicy mają przeogromne serce.
W współpraca z podmiotami społecznymi jest bardzo świadoma. Można zdecydowanie potwierdzić, że wrażliwość społeczna wpisana jest w DNA firmy.
- SELA SP. Z O.O.; dobra praktyka: Wspólna oferta biznesowa firmy Sela sp. z o.o. i stowarzyszenia Inicjatywa dla Zwierząt.
Firma ta jest z Nami od początku konkursu. Śmiało można powiedzieć, że traktujemy firmę jako partnera w szerzeniu idei biznesu wrażliwego społecznie. Firma ta została nagrodzona za praktykę polegającą na uczeniu młodzieży o bezpieczeństwie i zasadach udzielania pierwszej pomocy. A w akcje zaangażowani są pracownicy oraz partnerzy Firmy. Warto wskazać, że współpracują z nagrodzoną firmą – Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwa SA – Oddział w Zielonej Górze i współtworzą akcję „dar krwi na dzień dziecka” i „Dar krwi na barbórkę”. Ale to nie wszystko. W tym roku firma stworzyła coś wyjątkowego – na skalę województwa lubskiego, a pewnie i szerzej! Firma ta wraz ze Stowarzyszeniem „Inicjatywa dla Zwierząt” dopracowała wspólną ofertę biznesową! Niesamowite, jak połączyły się te potencjały! Mogą Państwo zakupić szkolenie dla siebie, dla firmy z zasad pierwszej pomocy dla dorosłych i dla zwierząt – a cały dochód będzie przeznaczany na rzecz Schroniska dla Zwierząt. To jest to! To jest mądra pomoc i wspaniała współpraca.
Kategoria: ZAANGAŻOWANIE SPOŁECZNE I ROZWÓJ SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ
- FOODMED CENTRUM; dobra praktyka: Inicjatywa SKUP TŁUSZCZU.
Firma ta ma bardzo pojemne i wrażliwe serce. Wspiera rodziców dzieci z niepełnosprawnością, edukuje o zdrowym odżywianiu. Nie pozostaje obojętna na losy swoich pacjentów/ pacjentek. Firma stworzyła niezwykła akcję o przewrotnym tytule i jak kula śnieżna zaraziła swoich partnerów biznesowych i przyjaciół do działania. A co się działo? Trzech śmiałków, pod okiem specjalistów gubiło zbędne kilogramy. Ale, żeby było ciekawiej te kilogramy można było odkupić – i jeszcze bardziej motywować śmiałków do pracy. Ale cel był jeden. Pomoc trzem fantastycznym dziewczynkom, które zbierają fundusze na leczenie i rehabilitację: Roży Rybskiej, Zuzi Paczkowskiej, Anastazji Pietrzykowskiej.
- PRZEDSIĘBIORSTWO HANDLOWO – USŁUGOWE NIKOLA, ANNA MASLEJ; dobra praktyka: Utworzenie w Szkole Podstawowej Templew i Szkole Podstawowej Bledzew darmowego projektu ” Młodzieżowe Kluby Mediacji Rówieśniczej.
Nazwa firmy może zmylić. Firma oczywiście zajmuje się handlem, czy usługami ale serce firmy bije mocniej i wrażliwiej w kierunku młodzieży, rodziców, nauczycieli. Można zacytować, że „każde spotkanie z ludźmi jest lekcją, edukacją, darem” – i tak też było po spotkaniu z tą firmą. Firma dzieli się swoją wiedzą i sercem. W szkołach podstawowych wspiera i edukuje młodzież w tematach mediacji rówieśniczej, zapobiegania agresji i wycofaniu społecznemu młodych osób oraz wzmacnia asertywną postawę wśród młodych
- POLSKIE GÓRNICTWO NAFTOWE I GAZOWNICTWO SA WARSZAWA, ODDZIAŁ W ZIELONEJ GÓRZE; dobra praktyka: Górnik w przedszkolu/ szkole.
Firma jest z Nami w konkursie już po raz trzeci i możemy śmiało powiedzieć, że jest nie tylko uczestnikiem, ale i partnerem biznesu wrażliwego społecznie. Siła napędową ich działań jest zespół Komunikacji i PR, ale ich pomysły spotykają się z otwartą głową i sercem osób zarządzających firmą. Działają na rzecz społeczności lokalnej, ale bardzo zależy im na wolontariacie i zaangażowaniu pracowników. Zostali docenieni dwukrotnie: za akcję „Dar krwi na dzień dziecka”, „Dar krwi na barbórkę” (2018) oraz za „Otwarte Działania Twórcze” (2017). A w tym roku firma została doceniona za długoletnią praktykę – która jest na pewno flagową akcją firmy. Ponad 160 górników spotkało się łącznie z ponad 18 tysiącami dzieci. A nad całością przedsięwzięcia czuwał niezwykle zaangażowany zespół – przygotowując dla zaangażowanych górników czaka, materiały edukacyjne czy kolorowanki. Zza pudełek ledwo byli widoczni pracownicy, ale wiedzą, że to jest to! A zaangażowanie pracowników – na taką skalę jest warte każdej minuty i sekundy pracy. Wielkie, wrażliwe serce!